Bez kategorii DLOGD

Opublikowano piątek, 18 Kwiecień, 2014 | przez Paweł

0

„Jeden fałszywy ruch może zmarnować karierę”

Młodzi piłkarze Lechii Gdańsk w wieku od 15 do 18 lat wzięli udział w  szkoleniu antykorupcyjnym.

 

Oprócz młodych piłkarzy Lechii w szkoleniach wzięli udział  zawodnicy Lecha Poznań i Jagiellonii Białystok Szkolenia antykorupcyjne będą prowadzone do końca sezonu 2013/2014 i  mają zostać przeprowadzone we wszystkich klubach ekstraklasy.

- Dziś możemy powiedzieć, że problem korupcyjny mamy za sobą. Nie znaczy to jednak, że nie mamy patrzeć w przyszłość. Musimy to robić, bowiem dziś młody zawodnik narażony jest na wiele pokus, często dalekich od tradycyjnego rozumienia korupcji. Warto, by jak najszybciej zrozumiał, że jeden fałszywy ruch może zmarnować karierę – mówi Marcin Animucki, wiceprezes zarządu Ekstraklasa SA. – Stąd proponujemy innowacyjny projekt w skali naszego kraju. Jesteśmy już dziś jednym z liderów dużego projektu antykorupcyjnego, który w innych krajach prowadzony jest pod egidą organizacji antykorupcyjnej Transparency International oraz Europejskiego Stowarzyszenia Lig Zawodowych (EPFL). Na tym tle wyróżniają się jednak szczególnie liga polska i grecka, które szkolenia dla młodych zawodników zawarły w procesie licencyjnym.

- Projekt, który prezentujemy, wpisuje się w koordynowany przez ministerstwo program „Nie bądź pionkiem w grze!”. Zakłada on przede wszystkim szkolenia z zakresu profilaktyki antykorupcyjnej w środowiskach sportowych, m.in. w szkołach mistrzostwa sportowego, prowadzone przez ministerstwo wspólnie z Komendą Główną Policji, czy obecnie w klubach piłkarskich przy współpracy spółki Ekstraklasa SA. Celem projektu szkoleniowego jest podnoszenie wśród młodych zawodników świadomości w zakresie korupcji w sporcie i ustawiania zawodów sportowych, a także promocja właściwych postaw oraz asertywnego reagowania w sytuacji zagrożenia korupcyjnego – mówi Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki.

- Porozumienie pomiędzy Ministrem Sportu i Turystyki a Komendantem Głównym Policji oraz Zarządem Ligi Zawodowej Piłki Nożnej Ekstraklasa SA jest dobrym przykładem na duże zaangażowanie administracji publicznej w zapobieganie i zwalczanie korupcji sportowej w Polsce. Jest to zjawisko, które godzi nie tylko w uczciwość rywalizacji sportowej, ale także pozwala na rozwijanie przestępczego procederu związanego z praniem pieniędzy oraz budowaniem kapitału finansowego zorganizowanych grup przestępczych. Współpraca ze środowiskiem sportowym to nie tylko edukacja, ale także możliwość wczesnego reagowania na niepokojące zjawiska o charakterze korupcyjnym – komentuje nadinsp. Marek Działoszyński, Komendant Główny Policji.

 

 

fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta

Źródło rozmowy: sport.pl

 
Comments are closed.

Back to Top ↑